Kráľovná v tieňoch/ Nech temnotu pohltia pevné jej tiene...

5:42

Orig. názov: Queen of Shadows/ Autorka: Sarah J. Maas/ Séria: Trón zo skla/4 diel zo 7/ 664 strán / Slovart 2017/ tiene postupne zahalia príbeh
Ticho pred búrkou útrapné nastáva, 
kto trpieť nechce, v tieňoch sa schováva.
Kto hýriacu mágiu ukrýva, na mieste skoná,
zachrániť ich môže, už iba ona.

Kráľovná zrodená z ohňa moci,
prichádza odetá v tieňoch čiernej noci.
Pravda nech je nastolená mocnostiam,
koniec vlády z iného sveta bytostiam.

Nech temnotu pohltia pevné jej tiene,
nech mágia spieva pieseň o jej mene.
Nech pominie sa temnotou spútania hrádza,
lebo ničivá búrka už prichádza.

"Príbeh, ktorý vás prevedie cez cestu plnú temnoty a tieňov."

gabrielabirchal: “I rendered an older Aelin sketch to help me get out of the art block, also I wanted to practice some diferent lighting techniques :) ”
» Kráľovná zrodená... Ona a to, čo dokáže vytvoriť je pre mňa neskutočnou záhadou, inšpiráciou a potešením. Možno to už omieľam tisíci raz, no jednoducho nechápem tomu, ako to robí. Ako dokáže vytvoriť niečo také jedinečné a na papieri to podať ešte jedinečnejšie a kreatívnejšie. A hoci Aelin je mocnou kráľovnou, ktorá nepokľakne pred ničím, ešte väčšiu poctu vzdávam jej stvoriteľke, stvoriteľke celého fantasy sveta v ktorom sa pri čítaní série Trón zo skla ocitnete. Pretože Aelin sa síce nepokloní pred ničím, no pred Sarah J. Maas sa klaňujú slová, myšlienky a najmä čitatelia jej kníh. Kráľovná v slovách. 

» V tieňoch sa schováva... Celú atmosféru príbehu by som opísala ako prípravnú. Ako to zničujúce ticho pred búrkou, ktoré šepká, že zachvíľu sa to všetko začne. Ako keď viete, že vás čaká niečo naozaj strhujúce a potrebujete sa na to pripraviť. Ako pár momentov pred vybuchnutím, keď si uvedomíte, čo všetko tomu predchádzalo. A i keď som celú atmosféru nazvala prípravnou, či predchádzajúcou, verte mi, je to dôležitá časť. Toľko malých častí, ktoré sa pretŕhajú a pomaly predchádzajú tej veľkej, toľko pavučín, ktoré sa pomaly rútia, a praskajú, toľko zničujúcich šepotov. A potom búrka.

"Mám sa ti poďakovať, že si si natiahol nohavice?" spýtal sa Lorcan. Jeho hlas znel ako polnočný vetrík. "Nechcel som ti spôsobiť komplexy," odvetil Rowan a oprel sa o dvere vedúce na strechu." (530)

let’s celebrate the beginning of Empire of Storms designing the characters of Queen Of Shadows» Nech temnotu pohltia... Malý hurikán. Ešte neprišla búrka, no predchádzal jej malý hurikán. Posledných sto strán. Nič akčnejšie som zrejme nečítala. Nikdy. Bolo to strhujúce, časťami mätúce, no v každom možnom slova zmysle úžasné. Emócie. Akcia. Klamstvá. A pavučiny, ktoré pomaly praskali, až nakoniec... Ak by som povedala, že som bola v tej chvíli pokojná, klamala by som. Ak by som povedala, že so mnou v tej chvíli nelomcovali emócie, klamala by som. Ak by som povedala, že som v tej chvíli neprestala veriť všetkému a nebola prekvapená, klamala by som. Ak by som povedala, že to nebolo tých najexcelentnejších sto strán v celej sérii, klamala by som. Ak by som povedala, že ma to nenechalo v rozbúrenom mori mojich myšlienok klamala by som. A ak by som povedala, že milujem Trón zo skla, hovorila by som pravdu. 

» Z iného sveta bytostiam... Rifthold- mesto skleneného hradu. Mesto, ktorého vládca pri snahe zničiť mágiu urobil veľmi zlé veci. Veľmi nerozvážne veci. Veci, ktoré nejde vrátiť späť. Mesto, ktoré okrem skleneného hradu skrýva aj ľudí so sklenenými mysľami, ktorí dali svoje rozumy a svoje duše princom z temnoty, bystostiam z iného sveta. Mesto, ktoré okrem čierneho trhu skrýva i ľudí s čiernymi dušami. Mesto, ktoré potrebuje záchranu. Naproti tomu je však aj miesto plné vysokých skál týčiacich sa až k nebu. Miesto kde sa bosorky pripravujú na útok, miesto, ktoré smrdí akosi nesprávne. A Terrasen. Tá vysnená krajina, tá vysnená zem. Vôňa borovíc, vôňa dreva, vôňa domova. Vôňa tak nádherne opísaná, že ju možno až zacítiť spoza stránok. Svet tak nádherne opísaný, že ho možno vidieť spoza slov. Príbeh tak nádherné opísaný, že sa doňho možno ponoriť. Že sa ním možno nechať uniesť.

"Démon si to vychutnával. Každý deň schádzal dole, vdychoval ich bolesť a silnel. Pridal ich utrpenie k spomienkam, ktoré mu robili spoločnosť, a dovolil démonovi, aby ho deň za dňom bral do temníc plných bolestí a zúfalstva" (324)
Creds: starofvelaris on tumblr
» Ničivá búrka... Oni, zrodení z ohňa sú tou najničivejšou búrkou, akú kedy svet pocítil. Každý z nich je malým vírom, vánkom, ktorý sa preháňa pomedzi koruny stromov, no spolu tvoria búrku, ktorá dokáže otriasť i tým najkamenistejším srdcom. Aelin je odetá tieňmi, ktorých jediným poslaním je zničiť temnotu. Oheň v nej spaľuje a ochromuje, ničí a je neskrotný, ako aj ona sama. Dokáže i nemožné. Dokáže i nečakané. Lebo ona je kráľovná. Bývalý kapitán stráže, Chaol sa za každú cenu snaží napraviť zlobu, ktorá bola vykonaná a  i za cenu zatratenia svojho života sa snaží zachrániť svojho najlepšieho priateľa. Bojuje, verí a neskrotne beží za svojim cieľom. Je to to jediné, čo mu ostalo. Veriť. Veriť v to, že sa mu raz podarí oslobodiť Doriana spútaného svojim obojkom, spútaného svojou vlastnou mysľou. Mená už neexistujú, stena už neexistuje, všetko čo pre neho existuje je temnota. A tvár ženy. Ženy, ktorú miloval, až kým ho nepohltila temnota. Rowan je tým najmocnejším a nejneuveriteľnejším férom. Všetko, čo robí, robí naplno. Miluje vzplanutím, nenávidí smrťou a bojuje neskrotnosťou. Jeho láska je nekonečná a jeho duša je poznačená utrpením, no i milovaním. A aj vaša duša bude poznačená milovaním jeho. Aedion je spútaný reťazami a je pripravený zničiť svoj život za cenu toho, že kráľovstvo Terrasenu raz povstane na čele s jeho právoplatnou kráľovnou.  Maeve sa snaží nájsť svoju pravú podstatu. Je neľútostnou bosorkou, ktorá mrzačí, necíti a žije, no vlastne, ani nie? Alebo je niekým, kto nechce trestať, ale vykúpiť, kto nechce mrzačiť, ale pomáhať? Bojí sa oboch, no neuvedomuje si, že jej najväčšia sila spočíva v tom, že je sama sebou a že urobí všetko pre to, aby uchránila svoju trinástku a nevýraznú slúžku Elide. Svoju zverenkyňu chráni taktiež aj kurtizána Lysandra, ktorá je niečim viac, než by si ktokoľvek dokázal predstaviť. Bojovníčka za ochranu svojho mesta Nesryn dokáže milovať tak silno, ako nenávidieť a ochraňovať tak dlho, ako ničiť. Je ochotná urobiť všetko, čo bude treba. A spolu tvoria búrku. Búrku, ktorá chce ničiť všetko zlo, plieniť všetku nenávisť a poslať do zatratenia všetku temnotu. Búrkou, ktorá už čochvíľa vypukne.

"Čo ak nás čaká len viac bolesti a zúfalstva? Čo ak nás čaká len príšerný koniec?" opýtal sa. Aelin sa zadívala na západ, akoby dovidela až do Terrasenu. "V tom prípade to nebude koniec." (537)

» Búrka už prichádza... A ja som nesmierne nadšená a natešená, pretože verím v jej neskrotnú silu, tak ako verím a cítim neskrotnú silu tohto príbehu. Bolo to neskutčné, myšlienky berúce a divoké. Tiene pohltili všetko a nechali prístup pre oheň a ľad. Nechali priestor pre nekonečnú silu. Pre búrku, ktorá už bude čochvíľa tu. 


» Koniec vlády... Zamračeným stránkam. Pri týchto knihách nenachádzam dych a myšlienky, preto pochybujem, že by si cestu prebrali zlé myšlienky. Žiadne zamračené stránky tu neboli. Iba tie, kde som s úžasom hľadala slová. Iba tie, pri ktorých som sa smiala. Iba tie, pri ktorých mi ušla slza. Zamračené však nie. 


Sarah J. Maas
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sarah j maas young
» 31 ročné marcové slniečko, ktoré už stihlo napísať série Trón zo skla a Na dvore z tŕňov a ruží.
»So svoju spriaznenou dušou, manželom Joshom, žije v Pensylvánii.
» Kreatívne písanie študovala na Hamilton College.
» Miluje Disney a práve ich rozprávkami sa pri písaní inšpiruje.
» Zrodená z ohňa je pre ňou tou najviac emocionálne blízkou knihou, ktorú napísala.
» Na písaní najviac zbožňuje časť, keď sa zo príbehu ponorí tak, hlboko, že nevníma okolitý svet. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt instagramVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt twitterVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt website logo


Ak ste sa dostali až sem, bola by veľká hlúposť neprečítať si štvrtý diel, nemyslíte? A samozrejme, dôvodov, prečo si túto knihu prečítať je mnoho. A ak nie ste ani vďaka môjmu velebeniu knihy presvedčení, že si to naozaj chcete prečítať, toto je môj posledný pokus, ako docieliť vaše áno. Začnem tam, kde sa začal aj tento príbeh- v hlave autorky. V geniálnej hlave Sarah J. Maas, pre ktorú bolo povolanie spisovateľa hádam stvorené. Je mojou múzou, tak ako sú jej múzami skvelé postavy, každá z nich jedinečná, ktoré príbehom ešte veľmi zamotajú. Ktoré zatrasú svetom. Tešiť sa môžte takisto na excelentne vykreslené prostredie a veľmi veľa detailov, ktoré postupne začnú dávať zmysel. Emócie, veľkolepý koniec, ktorý je vlastne i začiatkom a... Nevyspytateľná cesta tieňov, ktorá predchádza ničivej búrke. 
Lysandra | Queen of Shadows |Throne of Glass by Sarah J Maas
#myslienkyberuce
#poslednychstostransomaninedychala
#uzviemkomuakokdeaskymfandit

Cestu s tieňov nám utkalo vydavateľstvo Slovart. Ja im ešte veľmi ďakujem za recenzný výtlačok tejto tajomnej krásavice. 

Keleka

You Might Also Like

2 komentárov

 1. Máš krásný blog i články :) Jsem u tebe na blogu poprvé a určitě ne naposledy :) Skvělá recenze, já jsem s touto sérií ale trochu pozadu a teprve se chystám na první díl :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi krásne :) je úžasné vidieť, že sa mi práca, ktorú si s tým dávam, vypláca ♥ táto série sa momentálne stala mojou srdcovkou, takisto ako aj jej autorka, takže ju odporúčam naozaj všetkými desiatimi :)

   Odstrániť

Sponsor